Magdalena Wilczyńska

Termin ważności decyzji środowiskowej

Jedną z cech decyzji administracyjnych jest ich trwałość – zasadniczo obowiązują tak długo, aż nie zostaną uchylone, zmienione lub wygaszone w przewidzianym prawem trybie. Trwałość decyzji nie jest jednak równoznaczna z bezterminową możliwością ich wykorzystania w toku procesu inwestycyjnego. Ustawodawca w niektórych przypadkach przewiduje określony termin, po upływie którego decyzja nie może być wykorzystana.

W kontekście inwestycji budowlanych warto zwrócić uwagę na pierwszą decyzję, wymaganą przy niektórych przedsięwzięciach, czyli decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej trzeba się spieszyć

Jeżeli przedsięwzięcie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przed wystąpieniem o warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę, konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Należy ją załączyć do wniosków o kolejne decyzje, które są uzależnione od jej treści.

Zgodnie z przepisami ustawy środowiskowej, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może być załączona do wniosku o kolejne decyzje wymagane dla inwestycji w terminie 6 lat od dnia, w którym stała się ostateczna.

 Co istotne, dla zachowania tego terminu wystarczające jest złożenie wniosku! Jeżeli wniosek o wydanie decyzji zostanie złożony w wymaganym terminie, można ją wydać już po jego upływie, bowiem decyzja środowiskowa obowiązuje i pozostaje w mocy.

Kiedy decyzja jest ostateczna?

Sześcioletni termin liczony jest od dnia, w którym decyzja środowiskowa stała się ostateczna. Decyzja ostateczna to ta, od której nie przysługuje odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W przypadku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie to więc decyzja organu I instancji, od której nie wniesiono odwołania w terminie albo decyzja samorządowego kolegium odwoławczego rozstrzygająca o utrzymaniu w mocy pozytywnej decyzji środowiskowej bądź o uchyleniu decyzji organu I instancji i rozstrzygnięciu co do istoty sprawy.

Możliwość przedłużenia terminu

Sześcioletni termin można przedłużyć o 4 lata, jeżeli przed jego upływem adresat decyzji środowiskowej złoży wniosek do organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji, a ten wyda postanowienie, w którym stwierdzi, że warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji są aktualne.

Wniosek o wydanie postanowienia można złożyć najwcześniej po upływie 5 lat od daty ostateczności decyzji środowiskowej.

Czy w terminie konieczne jest uzyskanie wszystkich kolejnych decyzji?

Proces inwestycyjny jest złożony i często przed pozwoleniem na budowę należy uzyskać również decyzję o warunkach zabudowy.

W praktyce pojawia się więc pytanie, czy w ciągu 6 (lub 10) lat od ostateczności decyzji środowiskowej należy wystąpić o wszystkie wymagane decyzje, czy wystarczy złożenie wniosku o tylko jedną z nich?

W doktrynie pojawiają się poglądy „proinwestorskie” – zgodnie z którymi, jeżeli inwestor wystąpi o warunki zabudowy w omawianym terminie, to nie będzie musiał spieszyć się z wnioskiem o pozwolenie na budowę.[1]

W orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiają się jednak głosy odmienne. Wobec tego, że omawiany termin nie ulega przerwaniu przez uzyskanie warunków zabudowy, dla bezpieczeństwa inwestycji, lepiej wystąpić o pozwolenie na budowę przed jego upływem.

Podsumowanie

Jeżeli po uzyskaniu decyzji środowiskowej inwestor nie występuje od razu o kolejne decyzje umożliwiające realizację inwestycji, należy pamiętać o 6-letnim terminie na wystąpienie z wnioskami. Termin ten można wydłużyć, lecz również należy pamiętać, by złożyć wniosek w odpowiednim momencie.

 

[1] T. Filipowicz, A. Plucińska-Filipowicz. M. Wierzbowski (red.), Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2024, art. 72.

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami